Czy moja ciąża jest zagrożona, skoro w rodzinie były przypadki cukrzycy?

Mam 27 lat i jestem w 8 tygodniu ciąży. Mój tata miał cukrzycę typu I od 17 roku życia - zmarł w wieku 51 lat. Czy tylko cukrzyca typu 2 w rodzinie jest czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy ciężarnej? Czy powinnam się niepokoić, bo czytałam różne informacje na ten temat - piszą w innych źródłach, iż cukrzyca w rodzinie bez znaczenia czy I lub II typu jest zagrożeniem. Serdecznie dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Witam serdecznie!

Jeżeli w rodzinie występowała cukrzyca, a Pani obawy są tak duże, to najlepiej sprawę od razu wyjaśnić i sprawdzić, czy Pani również choruje na cukrzycę (cukrzyca u członków rodziny zwiększa ryzyko zachorowania). Najlepiej porozmawiać na ten temat zarówno z prowadzącym Pani ciążę ginekologiem, jak i lekarzem rodzinnym.

Natomiast proszę się nie martwić, nawet jeżeli choruje Pani na cukrzycę (a mam szczerą nadzieję, że jednak nie:)), to prawidłowo prowadzona cukrzyca w ciąży nie powinna wpłynąć na płód.

Polecam informacje zamieszczone na naszym portalu, między innymi:
http://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-cukrzycy-ciazowej
http://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-w-ciazy-zagrozenie-dla-plodu.

Pozdrawiam