Czy moja dziewczyna powinna przyjąć tabletkę?

Witam ostatnio uprawialiśmy seks z moją dziewczyną bez zabezpieczenia nie doszedłem w niej później okazało się że robiłyśmy to gdy były 3 dni do owulacji i była duża szansa na zajście w ciąże zastanawiamy się teraz czy powinna wziąć tabletkę dzień po. Jesteśmy młodzi i nie chcielibyśmy wpaść jednak boimy się skutków ubocznych które mogłaby dostać po wzięciu tej tabletki.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety każdy lek (w tym także antykoncepcja awaryjna) niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Nie oznacza to jednak, że takie działania niepożądane wystąpią u każdego i w takim samym stopniu.

Stosunek bez zabezpieczenia przed owulacją niesie ze sobą ryzyko zajścia w ciążę. Aby go uniknąć można zastosować tabletkę awaryjną, która należy jednak zażyć w określonym czasie. W zależności od rodzaju tabletki może to być 72 lub maksymalnie 120 godzin od ryzykownego zbliżenia.

Niestety w tym momencie może być już za późno na takie postępowanie, dlatego w dniu spodziewanej miesiączki dziewczyna powinna wykonać test ciążowy, aby sprawdzić, czy nie zaszła w ciążę.

Inne pytania z tego zakresu znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletka-po-i-skutki-uboczne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-po-wzieciu-tabletki-dzien-po-moga-utrzymywac-sie-skutki-uboczne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-5-dni-po-przyjeciu-tabletki-escapelle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.