Czy mogę jeszcze przyjąć antykoncepcję awaryjną?

Podczas uprawniania stosunku z moim parter w pozycji na jeźdźca . Mój parter doszedł , jednak nadal kontynuowaliśmy , poczułam przez chwile na moich udach coś mokrego jednak to zbagatelizowałam . Po dłuższym zastanowieniu troszczkę zaczęłam się martwić o szanse na zapłodnienie . Boje się że mogła być dość spora i nie wiem czy sięgać po antykoncepcję awaryjną . Szczególnie , że ostatni raz przyjmowałam ją 21 dni temu co nie jest długim odstępem czasowym .

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli współżyła Pani bez zabezpieczenia, to jak najbardziej istnieje realna szansa na zajście w ciążę. Nie wiemy, w którym dniu cyklu doszło do współżycia, ale zakłada się, że każdy niezabezpieczony stosunek może doprowadzić do ciąży.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, którą należy jednak zażyć do 120 godzin (5 dni) od ryzykownego współżycia.

Antykoncepcja awaryjna to duża dawka hormonów, dlatego nie powinno się jej przyjmować zbyt często. Może to bowiem doprowadzić do rozregulowania organizmu, a co za tym idzie nieregularnych plamień, krwawień oraz innych skutków ubocznych.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-wplyw-na-organizm-ma-czeste-przyjmowanie-tabletki-escapelle,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwukrotne-przyjecie-ellaone-w-jednym-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zastosowanie-dwoch-tabletek-escapelle-w-jednym-cyklu-miesiaczkowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.