Czy przyczyną braku krwawienia z odstawienia może być ciąża?

Od roku stosuję tabletki antykoncepcyjne Novynette. W tym miesiącu podczas 7 dniowej przerwy z odstawienia doszło do niebezpiecznego stosunku w dniu w którym miało się rozpocząć. Zaczęłam panikować więc dla pewności wzięłam tabletkę dzień po escapelle. Krwawienie z odstawienia nie pojawia się. Czy przyczyną może być ciąża? Czy przyjęcie tabletki dzień po może opóźnić krwawienie z odstawienia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przy prawidłowym i regularnym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest Pani zabezpieczona przed ciążą również podczas 7-dniowej przerwy, dlatego nie ma potrzeby stosowania antykoncepcji awaryjnej.

Tabletka „po” wpływa na układ hormonalny i może powodować szereg skutków ubocznych. Ponadto może obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej, dlatego po jej spożyciu niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie. Brak krwawienia z odstawienia może więc wynikać z wysokiego poziomu hormonów, dostarczonych przez tabletkę „dzień po”. Więcej na ich temat można przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle. W celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży warto zrobić test ciążowy. Test ciążowy z krwi można wykonać już po 7 dniach od przypuszczalnego momentu zapłodnienia.

Zachęcamy także do przeczytania odpowiedzi specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-tabletki-awaryjnej-a-brak-krwawienia-w-ciagu-7-dniowej-przerwy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-a-ryzyko-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.