Czy moje krwawienie to miesiączka?

Dzień dobry. 28.11 dostałam miesiączke i w tym dniu odstawiła tabletki antykoncepcyjne. 6.12 doszło do stosunku z partnerem bez zabezpieczenia ale partner nie skończył w środku. 7.12 koło godz 11 wzięłam tabletkę dzień po Escapelle. Dzisiaj (12.12) wygląda na to że dostałam okres. Wczoraj wystąpiły tylko lekkie plamienia, dzisiaj wygląda jak miesiączka co miesiąc. Czy to możliwe? Następny okres powinnam dostać dopiero za ok 2tyg ale wiem że po takich rewolucjach z hormonami to może nie być regularne. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 26 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie Pani organizm został wystawiony na działanie różnych dawek hormonów oraz ich braku w dość krótkim czasie. W pytaniu pisze Pani, że najpierw odstawiła antykoncepcję, a potem współżyła bez dodatkowego zabezpieczenia. Po tym stosunku kolejnego dnia przyjęła Pani tabletkę Escapelle. Od tego czasu minęło kilka dni i pojawiło się plamienie, a następnie krwawienie z dróg rodnych (poza terminem okresu). Wygląda na to, że Pani organizm tak zareagował na wahania hormonów.

Jak pewnie się Pani orientuje, tabletka awaryjna może wywołać różne dolegliwości oraz towarzyszyć mogą temu rozmaite objawy. Wśród nich producent wymienia właśnie plamienia i krwawienia, bóle podbrzusza, piersi czy zmiany nastroju. Po więcej informacji warto odnieść się do ulotki dołączonej do preparatu. Niemniej jednak trzeba wspomnieć o tym, że tabletka po działa na zasadzie hamowania owulacji. Dlatego, jeśli była Pani po a doszło do zapłodnienia, to nie zabezpieczy przed ciążą. Dlatego też warto jeszcze dodatkowo bliżej spodziewanego terminu miesiączki wykonać test ciążowy. W zależności od jego wyniku trzeba będzie podjąć odpowiednie działania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-72-h-po

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.