Czy możliwy jest prawidłowy rozwój tej ciąży?

witam. ostatnia miesiączka 17.04. cykle 31-36 dni. 13.05 test ciążowy pozytywny. beta hcg 17.05 -146,3 a progesteron 28,1. 19.05 beta hcg 221. w laboratorium usłyszałam,że za niski ten przyrost. mam za sobą 2 pozamaciczne. czy jest sens jeszcze powtarzać beta hcg? co może oznaczać ten niski przyrost? kiedy udać się do lekarza? z tego,co pamiętam na usg widać coś dopiero,gdy hcg przekroczy 1000.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

według daty ostatniej miesiączki aktualnie jest Pani w 5. tygodniu ciąży.

Na początku ciąży hormon beta-HCG bardzo szybko rośnie. Za prawidłowy przyrost uważa się podwajanie wartości co 2-3 dni. Czasem jednak hormon rośnie wolniej, a mimo to ciąża rozwija się prawidłowo. Ważne, żeby obserwować regularne przyrosty, dlatego z pewnością może Pani jeszcze powtórzyć to badanie. Niskie przyrosty grożą poronieniem lub ciążą pozamaciczną.

W 6-7 tygodniu ciąży można już udać się do lekarza. Pęcherzyk ciążowy będzie widoczny, gdy hormon gonadotropiny kosmówkowej osiągnie wartość wynoszącą co najmniej 750 mlU/ml. Trzymamy kciuki i życzymy dużo zdrowia!

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-przyrost-beta-hcg-a-ryzyko-poronienia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-przyrost-b-hcg-jest-niski, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dziecko-bedzie-sie-prawidlowo-rozwijac-pomimo-niskiego-przyrostu-beta-hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.