Czy można stosować suplementację po usunięciu płata tarczycy?

Czy po wycieciu jednego platu tarczycy i przyjmowaniu euthyrox 50 można przyjmować suplementy: witamina D, kolagen, magnez, omega 3? Słyszałam, że magnez trzeba przyjmować wieczorem, żeby nie utrudniać wchłaniania Euthyroxu, czy ta zasada może dotyczyć też reszty powyższych suplementów.
KOBIETA, 28 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Panią doskonale, dbanie o zdrowie po operacji tarczycy i przyjmowaniu Euthyroxu jest bardzo ważne i może wiele zmienić w zakresie codziennego samopoczucia.. Przyjmowanie suplementów takich jak witamina D, kolagen, magnez oraz omega 3 jest często zalecane jako wsparcie ogólnego stanu zdrowia, jednak kluczowe jest odpowiednie ich dawkowanie i czas przyjmowania.

Co do magnezu, rzeczywiście zaleca się jego przyjmowanie wieczorem, ponieważ może wpływać na lepszą jakość snu i nie koliduje z wchłanianiem Euthyroxu, który najlepiej przyjmować rano na czczo. Podobna zasada może dotyczyć również innych suplementów, szczególnie jeśli zawierają składniki takie jak wapń czy żelazo, które mogą wpływać na absorpcję lewotyroksyny. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na suplementację. Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów, należy skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, który zna Pani historię medyczną i będzie w stanie dostosować najlepszą strategię suplementacji do Pani indywidualnych potrzeb.

Oto kilka linków, które mogą dostarczyć więcej informacji:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d-charakterystyka-suplementacja-witaminy-d-w-okresie-letnim

https://portal.abczdrowie.pl/jak-to-jest-z-suplementacja-witaminy-d-najnowsze-wyniki-badan-wyjasniaja

https://portal.abczdrowie.pl/lewotyroksyna

https://portal.abczdrowie.pl/hipomagnezemia

Proszę pamiętać, że informacje zawarte na tych stronach służą jedynie celom edukacyjnym i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Życzę dużo zdrowia i mam nadzieję, że szybko wróci Pani do formy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.