Czy powinnam iść do ginekologa?

Mam 15 lat. Praktycznie zawsze w pierwszym dniu miesiączki boli mnie brzuch. A dokładnie macica, która skurczami mi dokucza. Zawsze muszę brać tabletkę, bo cały dzień nie dam rady tego znosić. Pierwszy okres dostałam w wieku 10 lat. Bywał bolesny, ale od około roku jest tak prawie co miesiąc. Czy mam się tym nie przejmować, czy powinnam iść do ginekologa? Nigdy jeszcze nie byłam i się obawiam.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Bolesne miesiączki, fachowo nazywane dysmenorrhea, są bardzo częstą przypadłością wielu kobiet. Często są bagatelizowane przez pacjentki i lekarzy. Należy jednak pamiętać, że oprócz leczenia objawowego, czyli przyjmowania leków przeciwbólowych i rozkurczających (No-spa), można w pewien sposób im przeciwdziałać. Udowodnione jest korzystne działanie suplementacji diety preparatami zawierajacymi kwasy omega-3, cynk, witaminę B1, witaminę E i magnez. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie hormonalne przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych.

W Pani przypadku sugerowałabym wizytę u ginekologa. Ta pierwsza wizyta, mimo że trudna, jest bardzo ważna i może przynieść wiele korzyści. Proszę nie bać się zadawać lekarzowi pytań w czasie wizyty. Czym więcej informacji na temat działania swojego organizmu i życia płciowego Pani uzyska, tym mniej problemów w przyszłości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.