Czy powinnam udać się do ginekologa?

Witam! Mam 20 lat. Po urodzeniu drugiego dziecka ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Brałam je od lutego 2010 roku, jednak w grudniu postanowiłam je dobrowolnie odstawić, ponieważ z mężem często nie współżyjemy, a tabletki to spory wydatek (ginekolog przepisuje mi zawsze 3 opakowania). Odstawiłam je więc końcem grudnia 2010r. po 4-tej tabletce z blistra. Kilka dni później dostałam prawdopodobnie "krwawienie z odstawienia"? Trwało ono niepełne dwa tygodnie, było raz obfite, raz skąpe. Teraz od kilku dni kłuje mnie coś w podbrzuszu, również w krzyżu. Czasem źle się czuję. Nie chcę też już wracać do brania tabletek. Chciałabym dowiedzieć się czy powinnam udać się do ginekologa z tymi dolegliwościami? I kiedy powinnam dostać tej prawdziwej miesiączki? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno przewidzieć datę pojawienia się miesiączki. Po odstawieniu tabletek cykl ma prawo być nieco rozregulowany przez pewien czas. Związane z tym wahania hormonów mogą powodować dolegliwości bólowe w rejonie podbrzusza czy części krzyżowej kręgosłupa

Jeśli jednak dolegliwości bólowe czy nieregularne krwawienia nie ustaną w kolejnym cyklu, proszę się udać do lekarza ginekologa. Ból taki może mieć bowiem również inne przyczyny jak na przykład zakażenie, torbiel jajnika czy endometrioza, z których ta ostatnia mogła pozostawać w stanie "uśpienia" podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam serdecznie!