Czy powinnam mieć wywołany poród?

Jestem w 39 tyg ciąży. Narazie nic nie zwiastuje porodu. W trakcie ktg wyszło mi ciśnienie 151/94 i 142/90 oraz dziecko kilka razy miało skok tętna powyżej 170. Położna zleciła mierzyć ciśnienie 3 razy dziennie i obserwować czy coś się dzieje. Codziennie mam strasznie opuchnięte stopy w kostkach i czasami dłonie. Ciśnienie różne 147/90, 154/100, 150/92, 116/92, 136/88, 131/92, 140/96, 133/93, 154/93, 136/84, 145/95, 132/98, 140/101. Wizytę u lekarza prowadzącego mam za dwa dni. Czy takie ciśnienie i obrzęk stóp może być wskazaniem do wywołania porodu lub cesarskiego cięcia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że skoro jest Pani już blisko porodu, bo jest to 39. tydzień, to możliwe, że te skoki ciśnienia skłonią lekarzy do podjęcia decyzji o wywołaniu porodu. Nie są one zdrowe ani dla Pani, ani dla dziecka. Dlatego też musi się Pani w tym momencie zastosować do zaleceń lekarza prowadzącego i wykonywać regularnie pomiary wartości. Ponadto gdyby poczuła Pani niepokój dotyczący kondycji dziecka, jego ruchów, czy poród by się rozpoczął to wówczas natychmiast trzeba udać się do szpitala. Oczywiście najlepiej już w tym momencie mieć przygotowaną torbę do porodu ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami dla siebie, jak i dla dziecka. Trzeba też pamiętać oczywiście o zabraniu wszystkich wyników badań oraz karcie ciąży. Jeśli na dzień dzisiejszy ta sytuacja wywołuje u Pani niepokój, to można też spróbować podjąć kontakt z lekarzem prowadzącym, chociażby drogą telefoniczną, aby uzyskać wskazówki co do postępowania w tej sytuacji. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy wszystkiego dobrego.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-ciazowe

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie

https://portal.abczdrowie.pl/indukcja-porodu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.