Czy poziom PLT ma związek z niedoborem żelaza?

Witam Synek 3,5 lat od 2,5 lat mamy problem z niedoborem żelaza. W styczniu 2020 roku zelazo i ferrytyna na poziome 2, od tego czasu suplementacja żelazem przez kilka miesięcy i przerwa kilka miesięcy. Niestety synek bardzo wybiórczo je i mało je rzeczy bogatych w zelazo. W styczniu 2022 roku płytki krwi miał na poziomie Ok 650. Potem przy każdej kolejnej morfologii Ok 300-450. W marcu tego roku płytki krwi 750, w sierpniu spadły do 500 a teraz w październiku znów wzrosły do 930. Synek w czerwcu miał wypadek z przecięciem 3 palców i ścięgien i przeszedł operacje zszycia ścięgien. Od marca nie przyjmujemy żelaza i teraz mamy znow wprowadzić. Zelazo ma na poziomie 7, hemoglobina 11.2, ferrytyna 7 (w sierpniu 23). MCH i MCHC minimalnie poniżej normy. Pediatra dał skierowanie do poradni hematologicznej. Czy wzrost płytek krwi wiąże się z niedoborem żelaza?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze zdrowiem dziecka. Równocześnie bardzo dobrze, że wykonywane są kontrolne badania krwi u dziecka, aby sprawdzić ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Analizując poszczególne wyniki morfologii oraz poziom poszczególnych parametrów, można by stwierdzić, że wystąpiła znaczna niedokrwistość poprzez zbyt niską wartość między innymi: ferrytyny, hemoglobiny oraz żelaza w surowicy krwi. Poziom płytek krwi wystąpił natomiast powyżej normy.

U dzieci jest to częsta przypadłość, jednakże na pewno wymaga dalszej diagnostyki, aby móc wykluczyć poważniejsze choroby.

Przyczyną nadpłytkowości bardzo często są niedobory żelaza, niedokrwistość, a także stany po nagłej utracie krwi i zabiegach chirurgicznych.

Ze względu na odległość bardzo trudno jest ocenić stan zdrowia Pani dziecka, dlatego też proponujemy wizytę w poradni hematologicznej. Specjalista po analizie wszystkich badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach działania i diagnostyce.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

https://zdrowie.parenting.pl/niedokrwistosc-z-niedoboru-zelaza

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty