Czy poziom PLT ma związek z niedoborem żelaza?

Witam Synek 3,5 lat od 2,5 lat mamy problem z niedoborem żelaza. W styczniu 2020 roku zelazo i ferrytyna na poziome 2, od tego czasu suplementacja żelazem przez kilka miesięcy i przerwa kilka miesięcy. Niestety synek bardzo wybiórczo je i mało je rzeczy bogatych w zelazo. W styczniu 2022 roku płytki krwi miał na poziomie Ok 650. Potem przy każdej kolejnej morfologii Ok 300-450. W marcu tego roku płytki krwi 750, w sierpniu spadły do 500 a teraz w październiku znów wzrosły do 930. Synek w czerwcu miał wypadek z przecięciem 3 palców i ścięgien i przeszedł operacje zszycia ścięgien. Od marca nie przyjmujemy żelaza i teraz mamy znow wprowadzić. Zelazo ma na poziomie 7, hemoglobina 11.2, ferrytyna 7 (w sierpniu 23). MCH i MCHC minimalnie poniżej normy. Pediatra dał skierowanie do poradni hematologicznej. Czy wzrost płytek krwi wiąże się z niedoborem żelaza?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze zdrowiem dziecka. Równocześnie bardzo dobrze, że wykonywane są kontrolne badania krwi u dziecka, aby sprawdzić ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Analizując poszczególne wyniki morfologii oraz poziom poszczególnych parametrów, można by stwierdzić, że wystąpiła znaczna niedokrwistość poprzez zbyt niską wartość między innymi: ferrytyny, hemoglobiny oraz żelaza w surowicy krwi. Poziom płytek krwi wystąpił natomiast powyżej normy.

U dzieci jest to częsta przypadłość, jednakże na pewno wymaga dalszej diagnostyki, aby móc wykluczyć poważniejsze choroby.

Przyczyną nadpłytkowości bardzo często są niedobory żelaza, niedokrwistość, a także stany po nagłej utracie krwi i zabiegach chirurgicznych.

Ze względu na odległość bardzo trudno jest ocenić stan zdrowia Pani dziecka, dlatego też proponujemy wizytę w poradni hematologicznej. Specjalista po analizie wszystkich badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach działania i diagnostyce.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

https://zdrowie.parenting.pl/niedokrwistosc-z-niedoboru-zelaza

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.