Czy ta sperma nie była już zdolna do zapłodnienia?

Witam mam takie pytanie czy jeśli miałam spermę na dłoniach to czy wystarczy umycie dłoni wodą z mydłem aby nie była ona zdolna do zapłodnienia bardzo prosze o odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

umycie dłoni wodą z mydłem zdecydowanie unicestwia plemniki, więc nie ma powodu do obaw. Tutaj odpowiedź eksperta na podobne pytanie, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-srodki-zabijaja-plemniki.

Warto wiedzieć, że choć nasienie może zawierać do 500 milionów plemników, to są one bardzo delikatne i szybką tracą swą żywotność – poza drogami rodnymi kobiety to ok. kilkunastu minut maksymalnie, czasem to jest dosłownie kilkanaście sekund. W warunkach zewnętrznych, czyli gdy nasienie ląduje na ręczniku, pościeli, podłodze czy dłoniach plemniki giną bardzo szybko, zwłaszcza gdy nasienie wysycha. Woda i detergenty są również zabójcze dla plemników z uwagi na pH oraz gdy temperatura wody przekroczy 40 stopni Celsjusza. Tutaj odnajdzie Pani więcej informacji o spermie i żywotności plemników: https://portal.abczdrowie.pl/plemnik-powstawanie-przemieszczanie-rola-zywotnosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.