Czy takie objawy są sygnałem ciąży?

Witam okres spóźniał się dwa dni . W wtorek zrobiłam test 2 pozytywne z słaba druga linia . W środę dostałam tak jakby okres tylko ze brzuch mnie bolał i wgl mniej obfite niż okres i skończyło się w sobotę czyli po 3 dniach skąpym brązowym plemieniem czy to ciaza

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią dolegliwości, tj. brak okresu oraz ból brzucha mogą być zarówno objawem ciąży, jak też pojawić się pod wpływem wielu innych czynników. Oprócz nich wśród najczęściej występujących dolegliwości u kobiet na początku ciąży są mdłości, powiększenie i wrażliwość piersi, nadwrażliwość na zapachy, wahania nastroju i większy apetyt. Proszę pamiętać, że testy mogą czasami zafałszować wyniki, a wpływ na to mają np. zbyt wczesne ich wykonanie, przyjmowane leki itp. Jeżeli nie jest Pani pewna wyników testów z moczu wykonanych w domu, warto dodatkowo wykonać test z krwi w warunkach laboratoryjnych i zbadać stężenie gonadotropiny kosmówkowej w surowicy. Jeżeli test okaże się pozytywny, proszę udać się na wizytę do ginekologa.

Warto pamiętać, że opóźnienie okresu, ból brzucha czy plamienie mogą świadczyć również o nieprawidłowościach w obrębie układu płciowego, jak i zaburzeniach hormonalnych. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Więcej informacji na temat objawów ciąży można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy

Warto też zapoznać się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-brak-okresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-ten-dziwny-okres

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.