Czy te mdłości oraz ból brzucha mogą sygnalizować ciążę?

Witam, Mam 22 lata, tydzień temu uprawiałam seks z partnerem bez zabezpieczenia, nie doszedł we mnie . Dwa dni później mialam dostać miesiączki, dostałam ją ale trwała zaledwie półtora dnia gdzie normalnie trwa 5 dni, dodam ze nie była obfita. Od wczoraj mam mdłości i wymiotuje oraz pobolewa mnie brzuch. Czy jest możliwość ciąży? Wiem ze za wczesnie na robienie testu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Niestety bez wykonania diagnostyki nie można bezpośrednio określić, czy faktycznie jest Pani w ciąży. Taki stan może objawiać się różnymi dolegliwościami. Należą do nich m.in.: ból piersi, mdłości czy nadmierne zmęczenie. Jeżeli podejrzewa Pani, że mogło dojść do zapłodnienia, niezbędne będzie wykonanie testu ciążowego. Najlepiej to zrobić w dniu spodziewanej miesiączki. Do wyboru są m.in. testy płytkowe, paskowe oraz strumieniowe. Trzeba mieć świadomość, że nieodpowiednie wykonanie testu może zaburzyć jego wynik. Może dojść do tego, gdy zostanie on np. zbyt wcześnie wykonany albo gdy zbyt szybko odczyta się jego wynik.

Dla pewności warto jeszcze wykonać test laboratoryjny Beta hCG. Jest to badanie stężenia hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa, które z łatwością może wykryć wczesną ciążę. W przypadku, gdy test okaże się pozytywny proszę jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem. Kiedy ciąża zostanie wykluczona, konieczna będzie dalsza diagnostyka. Czasami bowiem takie objawy, jak mdłości, wymioty czy ból brzucha mogą również wskazywać na schorzenia ze strony układu pokarmowego. W takiej sytuacji wskazana jest dodatkowo konsultacja ze specjalistą gastroenterologii.

Więcej informacji na temat ciąży oraz towarzyszących jej objawów znajdzie Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów naszego serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-bez-zabezpieczenia-w-dni-plodne-a-ryzyko-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-po-stosunku-przerywanym-bez-zabezpieczenia-w-dni-plodne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-podczas-seksu-bez-zabezpieczenia-i-bez-wytrysku-w-dni-plodne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.