Czy te dolegliwości mogą wskazywać na wczesne objawy ciąży?

Witam, zadaje tutaj pytanie bo chyba jeszcze za wcześnie na test ciążowy. 12 kwietnia miałam owulacje kochałam się wtedy z moim partnerem bez zabezpieczeń ale nie doszło do wtrysku we mnie (stosunek przerywany), aktualnie według kalendarzyka jestem 9 dni przed okresem a od wczoraj zaczął dokuczać mi ból prawej piersi głównie zewnetrzy bok piersi dzisiaj doszedl bol w lewej piersi dodatkowo moje otoczki wokół sutka zmieniły lekko swój kolor (normalnie zawsze mialam je delikatnie różowe) a teraz są jakby bardziej w odcieniach jasnego brązu. Sama brodawka jest jednak krwisto różowa do tego są jakby bardziej czułe z resztą cale piersi staly się bardziej tkliwe.. do planowanej miesiączki zostalo 9 dni wiec zwykly test moze jeszcze nie wykryć ciąży wiec wole poczekać i zrobić jeśli się okres nie pojawi. Ale czy te objawy mogą wskazywać na wczesne oznaki ciąży? Czy może tez na cos innego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji, dlatego ryzyko zajścia w ciążę istnieje – zwłaszcza, że do zbliżenia doszło podczas owulacji, kiedy to występuje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Dolegliwości bólowe oraz tkliwość piersi mogą pojawiać się na początku ciąży, ale również występuje przed miesiączką. Ciemnienie brodawek sutkowych to również jeden z objawów ciąży, ale nie powinno to być wyznacznikiem.

Test ciążowy najlepiej jest wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, gdyż wynik po takim czasie powinien być już wiarygodny. Może Pani również oznaczyć poziom beta-HCG. Badanie to jest bardziej czułe i być może da Pani odpowiedź wcześniej.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciemniejsze-obwodki-wokol-sutkow-a-ciaza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaciemnienie-sutkow-a-ciaza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-sutki-i-brodawki-przed-okresem-moga-stac-sie-ciemniejsze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.