Czy to 100% cukrzyca?

Około 2 miesiące temu robiłam badania pod kontem cukrzycy do szkolenia na instruktora nauki jazdy (takie badania są tam wymagane). Nic takiego nie znaleziono i otrzymałam papierek, iż tej cukrzycy nie "posiadam":) Po paru tygodniach pojawiły się bóle w klatce piersiowej i różne inne objawy, przypominające stan przedzawałowy. Moja lekarka rodzinna nie mogła znaleźć powodów, jednak po wielu specjalistycznych badaniach okazało się, że problem  był spowodowany małymi złogami i zaległościami żółci na woreczku żółciowym. Rozpoczęła się seria badań, po której okazało się, że cukier jest poważnie podniesiony. Do dnia dzisiejszego wykonano mi 3 badania, z których wynika, że cukier jest podwyższony na czczo 6,63 mmol, po glukozie 75 g 14,44 mmol, a po 2 h 12,06 mmol. To dzisiejsze ostateczne badanie. Jednak to nie wszystko, bo oprócz tego 2 dni temu przy przedostatnim badaniu bilirubina podniosła się do 67,00 umol, po czym dzisiaj spadła do 12,40!!! Z trzech badań, jakie wykonano mi w kierunku cukru, wyniki wyglądały następująco I – 5,65 mmol II – 7,5 mmol III – 6,63 mmol. Skąd takie huśtawki cukru? Nie przyjmuję jeszcze żadnych leków cukrzycowych. Nie mam żadnych objawów (wiem, że może być cukrzyca ukryta). Jestem osobą grubszą, ale nie siedząca, staram się być aktywna i nie objadam się. Nie lubię słodyczy. Chciałabym to zrozumieć, bo trudno jest coś pojąc, jak nikt tego nie wytłumaczy...

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że ma Pani cukrzycę. Zarówno jeden z pomiarów glikemii na czczo (7,5 mmol/l), jak również wynik OGTT (testu z 75 g glukozy) spełniają kryteria rozpoznania tej choroby.

Najprawdopodobniej ma Pani cukrzycę typu 2. Do jej rozwoju przyczynia się otyłość (tzw. otyłość brzuszna - u Europejek rozpoznaje się ją, jeśli obwód pasa przekracza 80 cm). Czynnikami sprzyjającymi są również np. zespół policyklicznych jajników, cukrzyca ciężarnych, obciążenie rodzinne itp.

Wahania poziomu cukru we krwi można stwierdzić u wszystkich ludzi (zdrowych i chorych na cukrzycę). Wynikają z faktu, że za glikemię odpowiada szereg mechanizmów hormonalnych i tkankowych, skład posiłku, odstęp od ostatniego posiłku itd. Nigdy nie jest tak, że glikemia jest idealnie taka sama przez dłuższy czas. Tym nie mniej niektóre wartości cukru na czczo uważa się zawsze za patologiczne, a nieprawidłowe wyniki potwierdzane są standaryzowanym testem.