Czy to hemoroidy, czy żylaki?

Witam! Mam 25 lat, ostatnio urodził mi się synek. Zaniepokoiło mnie krwawienie z odbytu przy oddawaniu stolca, towarzyszy temu też ból. Wszystko zaczęło się, gdy zaszłam w ciążę. Do tego wyczuwam guzek przy zewnętrznej ścianie odbytu i moim zdaniem on jest przyczyną bólu i krwawienia. Szukałam wiadomości w Internecie, lecz nie znalazłam jednoznacznej odp. Proszę o wskazówki, dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
Z podanego opisu objawów wynika, że prawdopodobnie cierpi Pani na żylaki odbytu (hemoroidy, guzki krwawnicze odbytu - to wszystkie określenia tej samej chroby). Żylaki odbytu często pojawiają się u kobiet w okresie ciąży i porodu. Przyczyną jest fizjologiczne zbieranie się krwi w miednicy małej i zwiększone ciśnienie w naczyniach żylnych odbytu. Dodatkowo sprzyja ich powstawaniu siedzący tryb życia i dieta uboga w błonnnik. Wymaga Pani konsultacji specjalisty chirurga, który zdiagnozuje dolegliwości i podejmie decyzję o zastosowaniu leczenia (skierowanie do specjalisty wystawia lekarz rodzinny).