Czy to może wynikać z mojej diety?

Witam, 2 miesiące temu zaczęłam podejrzewać ze nie służy mi pszenica jak i ogólnie gluten w szczególności pieczywo pszenne, którego spożywałam dużo. Odstawiłam gluten zastepujac dotychczasowe pieczywo bezglutenowym - kukurydzianym, gryczanym. Nadal jest go dużo w mojej diecie, jak i produktów mlecznych. Jem mało mięsa. Od momentu zmiany diety 90 procent moich stolców jest bardzo jasnej barwy, czasami na prawde jasnej. Czy to może wynikać z mojej diety? Nie mam innych objawów. Okresowo gdy nie jem tworów bezglutenowych stolec ma normalną brązowa barwę - 1-2 razy w tygodniu. Dziękuję za pomoc
KOBIETA, 33 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

kolor stolca w dużej mierze zależy od diety, dlatego bardzo możliwe, że zmiana zabarwienia kału, którą Pani zauważyła, ma związek ze zmianą sposobu odżywiania. Jeśli oprócz tego nie dokuczają Pani żadne niepokojące dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to naszym zdaniem nie ma powodów do obaw.

Dla upewnienia się, że wszystko jest w porządku można udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na podstawowe badania. Jasny stolec może bowiem wskazywać na choroby wątroby.

Pytania o jasny stolec pojawiały się już w naszym serwisie. Można je znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-stolec-ma-jasny-kolor,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jasny-kolor-stolca-w-odcieniu-ecru,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-jasny-stolec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.