Czy w ten sposób można przenieść jakieś wirusy?

Witam. Ostatnio podczas korzystania z trampoliny zauważyłem przyczepioną do siatki bardzo dużą muchę, mój brat uderzył ją i spadła na trawę. Mam pytanie, czy mógł on podczas kontaktu z muchą przenieść jakieś groźne wirusy, np. tyfus? Proszę o odpowiedź ponieważ nie mogę przestać o tym myśleć
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Muchy mogą przenosić różne choroby zakaźne, takie jak: czerwonka, cholera, dur brzuszny, czy wspomniany przez Pana tyfus. Mogą się również przyczynić do zatrucia salmonellą lub zakażenia bakteryjnego. Trzeba więc zwracać uwagę, aby nie siadały na jedzeniu, a po kontakcie z muchą zachowywać higienę osobistą.

Samo uderzenie muchy nie powinno jednak doprowadzić do groźnych powikłań, dlatego sytuacja, którą Pan opisał nie jest powodem do dużego niepokoju. Jeśli mimo to obawia się Pan zarażenia, proszę porozmawiać na ten temat bezpośrednio z lekarzem.

Prosty patent, aby muchy nie wlatywały do domu opisaliśmy w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/zawies-worek-z-woda-na-oknie-szybko-pozbedziesz-sie-uciazliwego-problemu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.