Czy wrócić do tabletek?

Witam, mam 21 lat i od ponad roku stosuje antykoncepcję w formie tabletek Vines. Miesiąc temu przestałam je brać z powodu wyjazdu mojego chłopaka. Nie skonsultowałam tej decyzji z moim ginekologiem. Zauważyłam, że na mojej skórze zaczęły się pojawiać pryszcze w okolicy skóry głowy oraz delikatna wysypka na policzkach (nie swędzi, nie jest czerwona). Nigdy wcześniej , nawet przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej nie miałam żadnych problemów z cerą. Same zmiany skórne nie są jeszcze aż tak widoczne, ale czytałam że po odstawieniu tabletek może występować trądzik, a tego bardzo się obawiam i chciałabym temu zapobiec. Mój chłopak wróci za pół roku więc dopiero wtedy planowałam ponownie wrócić do tabletek antykoncepcyjnych, lecz widząc problemy skórne zastanawiam się czy nie rozpocząć brania tabletek z najbliższym okresem. Liczę, że wtedy moje problemy skórne znikną, ale obawiam się że są jakieś przeciwwskazania i nie powinnam po miesiącu odstawienia wrócić do ponownego przyjmowania tabletek. I moje pytanie do Państwa, co powinnam zrobić?

Dzień dobry Pani,

proszę udać się do lekarza ginekologa, aby ustalić z nim dalsze postępowanie leczenia. Często zdarza się, że po zakończonej terapii hormonalnej pogarsza się stan skóry.

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnie :)

Dr Izabela Lenartowicz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obecnie pigułki antykoncepcyjne są bezpieczną metodą antykoncepcji, która zazwyczaj pozwala na rezygnowanie z nich i powrót do stosowania w dowolnym momencie.

Proszę pamiętać, że możliwe zmiany skórne, wahania nastroju i inne niepokojące dolegliwości mogą pojawić się przejściowo po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych wskutek dużych wahań hormonalnych, do których dochodzi w organizmie.

Jeżeli zatem nie widzi Pani potrzeby stosowania pigułek w najbliższych miesiącach, warto poczekać 1-2 cykle do unormowania gospodarki hormonalnej organizmu, kiedy to powinny także ustąpić problemy skórne (zwłaszcza, że wcześniej nie miała Pani tego typu problemów).

Zachęcam do lektury naszych artykułów dotyczących antykoncepcji hormonalnej: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-co-warto-wiedziec oraz https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.