Czy zaburzenia pamięci mogą mieć związek z chorobami kardiologicznymi lub układu pokarmowego?

Witam Wiadomo, że zaburzenia pamięci, zarówno świeżej jak i długotrwałej może wynikać z zaburzeń neurologicznych jak i psychicznych. Jednak czy może wynikać z innych chorób? Kardiologicznych, pokarmowych, immunologicznych, metabolicznych albo oddechowych? Cokolwiek z ww może powodować zaburzenia zaburzenia pamięci? Czy często jest tak, że osoba myśli, że cierpi na naprawdę ciężką chorobę neurologiczną, a okazuje się, że to są jakieś błahe dolegliwości? Jak to jest? Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od tego, że:
Także niedobory suplementów, takich jak magnez biologicznie aktywny, wit. B1, wit. B2, wit. B6, wit. D3, kwas foliowy, selen mają wpływ na ogólną kondycję fizyczną i psychiczną organizmu, choć nie nadaje się temu odpowiedniego znaczenia.

Deficyty w/w powodują poważne objawy znaczącego obniżenia zdolności koncentracji, zapamiętywania, roztargnienia, i nawet amnezji, jak również ogólnego zmęczenia, depresji, apatii i bezsenności.
Deficyty witamin i pierwiastków najpierw objawiają się w postaci subtelnych zaburzeń sfery psychicznej.
Również ośmiogodzinny regenerujący sen, regularna aktywność, i życzliwi i wspierający Ludzie wokół maja pośrednie znaczenie w efektywności poznawczej.

Podsumowując i odpowiadając na Pani pytanie czasem błahe przyczyny nadają istotne znaczenie...

Życzę Pani tylko satysfakcjonującego samopoczucia i energii,
irena.mielnik.madej@gmail.com