Dlaczego mam ten świąd odbytu?

Witam! Od paru dni swędzi mnie wieczorami, czasem w dzień odbyt, nigdy wcześniej nie miałam takich dolegliwości, nie czuje żadnego guzka, ale zauważyłam, że odbyt jest ciemno fioletowy, boję się że to coś poważnego, czy to może być tak? Dodam że raz po wypróżnieniu na papierze był lekki czerwony ślad. Co to może być? Gdzie powinnam się z tym zgłosić do ginekologa może być? Jestem w młodym wieku i się boję że to coś poważnego, proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, Pani dolegliwości nie wskazują na nowotwór, a podrażnienie, uszkodzenie czy chorobę śluzówki tych okolic. Poza podrażnieniem mechanicznym takie dolegliwości powodować może także grzybica odbytu czy choroby pasożytnicze (owsiki) bądź alergie pokarmowe czy hemoroidy.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu.

Ponieważ jednak nie sposób z całą pewnością ustalić etiologii Pani schorzenia, sugeruję wizytę u internisty, który po dokonaniu badania fizykalnego, a także badania per rectum będzie w stanie wstępnie postawić diagnozę lub skieruje Panią do proktologa.

Do tego czasu proszę pamiętać, by nie dopuszczać do pojawiania się zaparć, a także szczególnie dbać o higienę intymną – w przypadku uszkodzeń śluzówki odbytu istnieje duże ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej z uwagi na bakterie bytujące w tych okolicach. Może Pani zastosować także maści pomocne w leczeniu hemoroidów lub grzybicy – zawierającą klotrymazol.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.