Dlaczego mój poziom leukocytów wciąż rośnie?

Jestem przerażony liczbą 70 tys leukocytow I ciągle rosną. Jestem pod opieką lekarza.Stan jest "stabilny".Co robić by zahamować wzrost lub zmniejszyć.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że obecny stan zdrowia jest niepokojący. Nie określił Pan, czy jest leczony ambulatoryjnie, czy hospitalizowany w szpitalu. Nie została również zawarta informacja, czy choruje Pan na jakieś choroby przewlekłe, czy ostatnio była obecna pewna infekcja wirusowa, czy bakteryjna, czy i jakie są przyjmowane leki.

Znając te fakty, można by próbować spekulować, jaka mogłaby być przyczyna takiego wzrostu białych krwinek, czyli leukocytów.

Wskazał Pan wartość 70 tys leukocytów w surowicy krwi, z zaznaczeniem dalszego wzrostu tej liczby. Istotnym jest, jak długo trwa ten problem zdrowotny i od jakiej wartości białych krwinek były wykonywane badania.

Prawidłowy poziom białych krwinek u dorosłej osoby oscyluje w granicach: 4-10 tys./ul. Przyczyn podwyższonych wartości może być wiele, ale zawsze powinno się ustalić źródło takiego stanu. Przy niedużych wzrostach leukocytów przyczyną może być stres, wysiłek fizyczny, czy przeziębienie, a także niektóre choroby. Jednakże przy znacznym wzroście, należałoby zawsze pogłębić diagnostykę.

Duże przekroczenie wartości białych krwinek, mogłoby wskazywać na stany zapalne oraz infekcje toczące się w organizmie, a także na obecność pewnych chorób, również tych nowotworowych.

Ze względu na odległość, trudno jest ustalić przyczynę oraz formę leczenia takiej leukocytozy. Zalecamy dalszą konsultację z lekarzem hematologiem. Specjalista wskaże prawidłowy kierunek diagnostyki oraz leczenia. Należałoby wykonać rozszerzone badania krwi wraz z markerami zapalnymi, a także badania obrazowe, jak USG jamy brzusznej, USG szyi oraz RTG klatki piersiowej.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/poziom-leukocytow

https://portal.abczdrowie.pl/leukocytoza-czym-jest-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.