Dlaczego moja skóra tak pachnie?

Witam, od jakiegoś czasu zauważyłam, że bardzo śmierdzą mi pachy. Nie pocę się, a one śmierdzą. Po prysznicu nakładam antyperspirant w kulce jak zawsze a po 2-3h potrafie śmierdzieć jakbym nie myła się z kilka dni i nie użyła żadnego antyperspirantu. Czy powinnam zrobić jakieś badania? Czego to może być objaw? Nie ukrywam, że jest to bardzo krępujące, bo przecież dbam o higienę. Nie zmieniłam niczego w diecie, w trybie życia itp. Mam 27 lat.
KOBIETA, 27 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Zdarza się, że mimo odpowiedniego dbania o higienę i stosowania różnych kosmetyków ciało wydziela specyficzny zapach. Dzieje się tak z różnych przyczyn, które często są powodem do odwiedzenia specjalisty. Najpierw najlepiej udać się do lekarza medycyny rodzinnej, aby wykonać podstawowe badania. Wtedy lekarz stwierdzi, czy potrzebne będą jeszcze konsultacje u dodatkowych specjalistów i rozszerzenie diagnostyki.

Nieprzyjemny zapach potu może wskazywać m.in. na różne zaburzenia metabolizmu. Zdarza się, że ma on związek z nieodpowiednią dietą – szczególnie, jeśli często sięgamy po produkty bogate w węglowodany. W tej sytuacji warto zmodyfikować swój jadłospis, najlepiej korzystając z pomocy doświadczonego dietetyka, który pomoże Pani ustalić odpowiedni plan żywieniowy. Specyficzny zapach ciała może wskazywać także na różne choroby, m.in. cukrzycę, problemy z wątrobą czy nerkami. Poza tym warto byłoby się przebadać również pod kątem różnych zaburzeń hormonalnych – w tym przypadku wskazana byłaby wizyta u endokrynologa, który zleci Pani odpowiednia badania tarczycy i hormonów. Niekiedy taki objaw ma również związek z kandydozą organizmu.

Zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera więcej informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-ma-swoj-zapach

Warto również przeczytać odpowiedzi ekspertów portalu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieprzyjemny-zapach-ciala

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieprzyjemny-zapach-ciala-pomimo-czestej-higieny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.