Do jakiego specjalisty się udać przy tych problemach z wypróżnianiem?

Witam, jestem kobietą i mam 24 lata. Od dłuższego czasu mam problem z prawidłowym opróżnianiem. Oddaję stolca może raz w tygodniu i to bardzo małą ilość. Zauważyłam też, że w moim organizmie jest bardzo dużo wody której nie potrafię się pozbyć. Ponadto od kilku dni mam spuchnięte kostki u nóg. Staram się jeść w miarę regularnie, piję dużo wody. Do jakiego specjalisty powinnam się kierować oraz co mogę zrobić już na cito? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku problemów z wypróżnianiem w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza gastrologii, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zleceniu odpowiednich badań będzie mógł określić przyczynę tego problemu i zaplanować odpowiednie leczenie.

Tego typu dolegliwości mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Przede wszystkim najpierw należałoby wykluczyć choroby układu pokarmowego, m.in. żołądka i jelit. W tym celu warto wykonać gastroskopię oraz kolonoskopię. Jeżeli badania okażą się dobre, być może problem ten tkwi w stosowanej diecie oraz prowadzonym stylu życia. W tej sytuacji należy zrezygnować z ciężkostrawnych pokarmów, a zamiast nich sięgać częściej po produkty bogate w błonnik oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Czasami problemy

z wypróżnianiem mogą wynikać również z przyjmowanych leków.

Do czasu wizyty u specjalisty warto wypróbować naturalne suplementy diety na zaparcia dostępne w aptekach bez recepty oraz pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat może przeczytać Pani w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-wyproznieniem-i-bole-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-klopoty-z-wyproznianiem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.