Dyskopatia - czy jest konieczność przeprowadzenia operacji?
Mam 51 lat, parę dni temu odebrałam wynik RM kręgów szyjnych. Zniesienie lordozy szyjnej . Na poziomie C5-6 duża pośrodkowa, skierowana nieco prawobocznie wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca rdzeń kręgowy. Na poziomie C6-7 płaska podobnie skierowana wypuklina krążka międzykręgowego, modelująca worek oponowy. Wysokość obu krążków jest w niewielkim stopniu obniżona, obniżony jest ich sygnał w obrazach T2 zależnych- zmiany zwyrodnieniowe. Drobne osteofity przednio-bocznych krawędzi trzonów C5,6,7. Proszę o informację, czy ten wynik wskazuje na konieczność przeprowadzenia operacji i jakie grożą mi konsekwencje, jeśli nie zdecyduje się na operacji? Czy poza operacją są inne metody leczenia?

KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry!
Jeżeli chodzi o opis zdjęcia to faktycznie możemy podejrzewać dyskopatię.
Dyskopatia często pojawia się wraz z wiekiem jak i ze względu na brak ruchu czy utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała.
Postępowanie w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa w dużej mierze zależy od objawów jakie są obecne i od ich nasilenia.
Czasami mogą to być odczucia delikatnych parestezji lub bólu, a niekiedy dochodzi do poważnego zaburzenia funkcjonowania ze względu na porażenia nerwów bądź bardzo silne bóle.
Dyskopatię możemy leczyć operacyjnie, farmakologicznie jak i za pomocą rehabilitacji.
Jaka metoda byłaby najlepsza dla Pani to tak jak już wspomniałam zależy od objawów, jakich Pani doświadcza.
Myślę, że najlepiej udać się z wynikami do neurochirurga lub ortopedy, co pozwoli na dobór odpowiedniego leczenia. Nieleczone zmiany zwyrodnieniowe mają tendencję do postępowania, a tym samym nasilania objawów choroby.
Pozdrawiam!