Dyskopatia - czy jest konieczność przeprowadzenia operacji?

Mam 51 lat, parę dni temu odebrałam wynik RM kręgów szyjnych. Zniesienie lordozy szyjnej . Na poziomie C5-6 duża pośrodkowa, skierowana nieco prawobocznie wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca rdzeń kręgowy. Na poziomie C6-7 płaska podobnie skierowana wypuklina krążka międzykręgowego, modelująca worek oponowy. Wysokość obu krążków jest w niewielkim stopniu obniżona, obniżony jest ich sygnał w obrazach T2 zależnych- zmiany zwyrodnieniowe. Drobne osteofity przednio-bocznych krawędzi trzonów C5,6,7. Proszę o informację, czy ten wynik wskazuje na konieczność przeprowadzenia operacji i jakie grożą mi konsekwencje, jeśli nie zdecyduje się na operacji? Czy poza operacją są inne metody leczenia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Jeżeli chodzi o opis zdjęcia to faktycznie możemy podejrzewać dyskopatię.

Dyskopatia często pojawia się wraz z wiekiem jak i ze względu na brak ruchu czy utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała.

Postępowanie w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa w dużej mierze zależy od objawów jakie są obecne i od ich nasilenia.
Czasami mogą to być odczucia delikatnych parestezji lub bólu, a niekiedy dochodzi do poważnego zaburzenia funkcjonowania ze względu na porażenia nerwów bądź bardzo silne bóle.

Dyskopatię możemy leczyć operacyjnie, farmakologicznie jak i za pomocą rehabilitacji.
Jaka metoda byłaby najlepsza dla Pani to tak jak już wspomniałam zależy od objawów, jakich Pani doświadcza.
Myślę, że najlepiej udać się z wynikami do neurochirurga lub ortopedy, co pozwoli na dobór odpowiedniego leczenia. Nieleczone zmiany zwyrodnieniowe mają tendencję do postępowania, a tym samym nasilania objawów choroby.

Pozdrawiam!