Interpretacja wyników badania moczu

Bardzo proszę o interpretację wyników badania moczu - dziewczynka lat 3,5. Wczoraj zaczęła gorączkować - 38 st. Ponieważ oprócz dużego kataru i lekko zaczerwienionego gardła nie miała innych dolegliwości, lekarz zlecił badania i oto wynik: barwa - żółty, przezroczystość - czysty, ciężar - 1,01, pH - 6,5, azotany, cukier, ketony, bilirubina, erytrocyty - negatywne, biało - 1,5, nabł. wielokątne - pojedyncze, leukocyty - pola usiane pojedynczo, bakterie - liczne. Czy infekcja jest poważna, czy powinna być leczona antybiotykiem?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Infekcje układu moczowego to częsta przyczyna gorączki u małych dzieci.

Za zakażeniem układu moczowego przemawiają liczne bakterie, leukocyty oraz białko. Zwykle infekcje nie sa poważne, jednak leczeniem z wyboru są antybiotyki.

Przed leczeniem warto byłoby wykonać jeszcze posiew moczu. Do każdego badania moczu należy się odpowiednio przygotować (chociaż u małego dziecka jest to trudne). Najpierw należy umyć okolice narządów płciowych wodą i mydłem. Następnie pobiera się próbkę moczu ze środkowego strumienia (pierwsza część moczu do toalety, następna do pojemnika, końcówka do toalety).