Interpretacja wyniku TK klatki piersiowej.

Witam, proszę o interpretację wyniku tomografii klatki piersiowej męża. Wizytę mamy dopiero za dwa tygodnie. Z tego, co przeczytałam, wszystko w normie i bez zmian. Nie rozumiem jedynie: Niewielki twór (11-17 mm) otoczony dużą ilością tkanki tłuszczowej odpowiadający grasicy. Czy jej wielkość lub otoczenie może nas niepokoić?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Grasica jest narządem należącego do układu odpornościowego człowieka, który zazwyczaj ulega zanikowi w wieku niemowlęcym. U niektórych ludzi może przetrwać, tak jak zapewne u Pani męża. Otoczenie jest prawidłowe, gdyż tkanka gruczołowa zastępowana jest właśnie tłuszczową. Wielkość też nie budzi niepokoju.

Szkoda, że nie napisała Pani całego wyniku badania, a przede wszystkim wskazań do wykonania tego badania. Jeśli było to np. wykonywane u pacjenta z miastenią - tzw. nużliwością mięśniową, to występowanie tworu odpowiadającemu przetrwałej grasicy może mieć konotacje kliniczne. W tym przypadku grasicę trzeba będzie usunąć operacyjnie.

Proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.