Jak długo utrzymuje się b-HCG po poronieniu?

Witam. Mam za sobą poronienie 10 tygodni temu( poronienie w 13 tygodniu ciąży zatrzymane bicie serca w 8 tygodniu) . Najpierw dostałam tabletki na wywołanie, lecz macica się nie wyczyściła i trzeba było wykonać zabieg łyżeczkowania. Moja beta hcg w dniu poronienia to 80 tys. Pierwszy okres po poronieniu dostałam po 6 tygodniach. Teraz po 10 tygodniach zbadałam betę hcg i wyszła mi 11,5. Czy to normalne że tak długo utrzymuje mi się hormon w organizmie po ciąży? Za kilka dni powinnam dostać okres. Czy jeśli beta będzie nadal podwyższona to czy można starać się na nowo o dziecko czy raczej stara beta wyklucza pojawienie się owulacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

spadek poziomu beta-HCG jest kwestią indywidualną i zazwyczaj trwa 4-6 tygodni, choć jedna z naszych ekspertek jest zdania, iż poziom beta-HCG opada tyle czasu, ile czasu się podnosił.

Ważna, żeby gonadotropina kosmówkowa miała tendencję spadkową, ponieważ oznacza to, że organizm powraca do stanu sprzed ciąży. Jeśli chodzi o starania o dziecko po poronieniu, to nasi specjaliści są zdania, że najlepiej odczekać co najmniej dwa cykle miesiączkowe przed podjęciem kolejnych prób zajścia w ciążę.

Podwyższony poziom hormonu beta-HCG po poronieniu nie powinien mieć wpływu na wystąpienie owulacji oraz menstruacji.

Takie odpowiedzi naszych ekspertów można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/hormon-bhcg-po-poronieniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jestem-w-ciazy-czy-to-hcg-utrzymuje-sie-jeszcze-po-poronieniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciaza-po-poronieniu-kiedy-najlepiej-sie-starac-o-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.