Jak leczyć te zatoki?

Jakiś czas temu Miałem jak co roku zapalenie zatok . Które Mnie męczy od kilku lat , Tydzień i zatoki przechodzą. Ale w tym roku z zatokami miałem 2dni kaszel który był bolacy z odruchem odkurzania tą chwilę minęły 2 tyg i kaszel przybrał różne formy. Był suchy męczący w dzień. Spokój w nocy . Którego nie szło odkrztusic. Teraz jest natomiast kaszlem który nie męczy w dzień. A pojawia się w nocy . Rano odkrzturzam flegme i nie odczuwam cały dzień problemów związanych z kaszlem. Dodam że nie goraczkuje. Dobrze się czuje . Kaszel nie boli . Moje samopoczucie jest dobre . Ale psychicznie zaczyna mnie to męczyć. Co Mi jest ??

Dokładnie taki objaw o jakim Pan pisze, czyli suchy kaszel pojawiający się w nocy (niekiedy również wieczorem) może być - moim zdaniem - powikłaniem przewlekłego zapalenia zatok.

Jest to przeważnie kaszel napadowy, dla którego - dokładnie jak Pan pisze - jest występowanie ataków w nocy i (niekiedy) wieczorem, co jest związane z pozycją leżącą. W takiej bowiem bowiem w pozycji wydzielina łatwiej spływa z nosa po tylnej ścianie gardła, co powoduje podrażnienie. Kaszel w takim przypadku jest męczący, nie pozwala w pełni zasnąć i wypocząć.

Ziołolecznictwo na duże znaczenie w terapiach pomocniczych zapalenia zatok przynosowych. Charakteryzują się one różnym działaniem, m.in. przeciwzapalnym oraz powlekającym / osłaniającym. Niestety spora część z nich (jak chociażby surowce zawierające związki salicylaowe) posiada przeciwwskazania, które należy rozpatrywać indywidualnie z każdym pacjentem. Dlatego też najlepiej skonsultować kwestie terapii z doświadczonym specjalistą.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta, www.poradazielarska.pl