Jak leczyć ten mokry kaszel u dziecka?

Witam mój 5 miesięczny syn od 3 tygodni ma mokry kaszel , w międzyczasie byłam z nim juz 3 razy j pediatry .osluchowo jest czysty dostał antybiotyk tharmontin który brał przez 7 dni , lecz poprawy brak . Nadal kaszle juz nie wiem co robić.. inhalacje z soli tez nie pomagają..

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia swojego dziecka. Zwłaszcza u takich maluchów, infekcje oddechowe mogą być niebezpieczne, dlatego trzeba w porę podejmować właściwe leczenie.

Bardzo często u niemowląt mogą pojawiać się infekcje górnych dróg oddechowych, wynikających z niewykształconej jeszcze odporności oraz większej podatności na wnikanie chorobotwórczych patogenów.

Często w tym okresie życia rozpoczyna się ząbkowanie, które może powodować zmniejszenie odporności, a co za tym idzie większe ryzyko infekcji.

Biorąc pod uwagę przedstawione objawy u Pana dziecka, można by wywnioskować, że przyczyną długotrwałego kaszlu mogłaby być infekcja wirusowa, zwłaszcza w sytuacji, że podany antybiotyk nie przyniósł większej poprawy.

W tym wypadku zalecona by była kontrola u lekarza pediatry lub pulmonologa dziecięcego, aby po dokładnym zbadaniu dziecka, zdecydował o dalszej diagnostyce i leczeniu. Możliwe, że antybiotykoterapia będzie zbędna, a niezbędne może okazać się leczenie sterydami i lekami rozszerzającymi oskrzela. Istotnym również jest podawanie leków mukolitycznych rozrzedzających zalegającą wydzielinę. Jednakże o dawce preparatu powinien decydować wyłącznie lekarz.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/przeziebienie-u-noworodka

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-u-niemowlaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.