Jak mam dalej przyjmować leki antykoncepcyjne?

Dzień dobry, Przyjmuję tabletki vibin mini regularnie o godz. 21. W poniedziałek przyjęłam lek standardowo, natomiast we wtorek przez nieuwagę pomyliłam leki i przyjęłam kolejna tabletkę antykoncepcyjną o 5:30 rano. Czy mogę przyjąć drugą tabletkę we wtorek normalnie o 21 czy dopiero w środę? Zależy mi na zachowaniu antykoncepcji i nie chciałabym znacząco zmieniać godzin przyjmowania leku ze względu na nieregularne godziny wstawania i pracę.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w opisanej sytuacji powinna Pani postąpić w następujący sposób – przyjąć jeszcze jedną tabletkę antykoncepcyjną w poniedziałek w godzinach wieczornych lub zażyć kolejną tabletkę we wtorek rano.

Jeśli zdecydowałaby się Pani na zażycie tabletki antykoncepcyjnej dopiero w środę wieczorem, to przerwa pomiędzy tabletką zażytą we wtorek rano i kolejną w środę wieczorem mogłaby być zbyt długa, co mogłoby doprowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zbyt-wczesne-przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obnizenie-skutecznosci-antykoncepcyjnej-wskutek-przedwczesnego-przyjecia-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-zazycie-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.