Jak mam się pozbyć nocnych koszmarów?

Mam 15 lat. Jestem kobietą. W snach słyszę dzwony, kiedy się przebudzę, słyszę różne głosy. Jednak nie rozumiem, co do mnie mówią.

Witam serdecznie,

Opisywane objawy mogą wskazywać na obecność omamów hipnagogicznych.

Omamy hipnagogiczne to realistyczne doznania zmysłowe - słuchowe lub wzrokowe, dotykowe, pojawiające się na pograniczu snu i jawy, którym zazwyczaj towarzyszy lęk.

Powstają wskutek częściowego nakładania się na siebie stanów czuwania oraz stadiów snu. Są więc rodzajem pośredniego stanu między snem a jawą. Najczęściej nie wpływają one na ilość snu, lecz objawy są odbierane jako niepokojące.

Przemijające objawy tego typu występują dość często. Ich powstawaniu sprzyja zmęczenie, stres, przyjmowane leki, alkohol. W większości przypadków nie wymagają leczenia. Wskazane jest natomiast przeznaczanie odpowiedniej ilości czasu na relaks, odpoczynek, pomóc może zażywanie witamin z grupy B i magnezu.

Z podrowieniami