Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Norma poziomu żelaza we krwi dla kobiet wynosi: 55–180 µg/dl. Pani wynik świadczy więc o zbyt wysokim poziomie tego pierwiastka. Należy tu wspomnieć, że poziom żelaza we krwi jest zależny od kilku czynników, m.in. od pory dnia, fazy cyklu u miesiączkujących kobiet, a także od podaży tego pierwiastka w diecie (zwłaszcza w okresie poprzedzającym badanie). Jeśli dokuczliwe objawy, których Pani doświadcza, pojawiają się okresowo i mijają samoistnie, to przyczyną może być właśnie nadmiernie spożycie produktów zawierających duże ilości żelaza (np. czerwonego mięsa). Warto pod tym kątem przeanalizować swój jadłospis. W takim przypadku leczenie polega głównie na modyfikacji diety. Więcej na ten temat może Pani przeczytać np. tutaj: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Od oznaczenia poziomu żelaza we krwi znaczniej bardziej wiarygodny jest wynik poziomu ferrytyny, który u Pani znajduje się jeszcze w normie, ale blisko dolnej granicy. Niski poziom ferrytyny przy prawidłowym poziomie żelaza może świadczyć o tzw. utajonym niedoborze żelaza, czyli sytuacji, w której organizm uruchamia rezerwy tego pierwiastka. Więcej na ten temat może Pani przeczytać np. w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna. Dlatego też, zanim na własną rękę zacznie Pani obniżać poziom żelaza, koniecznie powinna Pani skonsultować się z lekarzem w celu pogłębionej diagnostyki. Pani objawy mogą świadczyć też o innym problemie, np. niedoczynności tarczycy.

Na podobne pytania odpowiedzieli też już nasi specjaliści. Może się Pani z nimi zapoznać np. pod tymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciagle-zmeczenie-i-nadmiar-zelaza-we-krwi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoki-poziom-zelaza-a-niska-ferrytyna-jak-to-jest

Serdecznie Panią pozdrawiam i życzę jak najszybszego powrotu do pełni sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty