Jak obniżyć poziom żelaza we krwi?

Dzien dobry 13 letni syn ma lekko podwyższone żelazo norma jest do 175 a on ma 184 , reszta badań morfologia, ob , elektrolity, magnez, próby wątrobowe , nerkowe , cukier w normie Nie ma żadnych objawów , czy można jakoś dieta zbić żelazo ? Z góry dziękuje i pozdrawiam Katarzyna Zimna
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wskazane byłoby powtórzenie badań krwi i ponowne oznaczenie żelazo, a także ferrytyny czy transferyny, by ocenić pozostałe parametry gospodarki żelazowej organizmu. Samo badanie żelaza, zwłaszcza gdy inne wyniki badań nie wykraczają poza normę, może być niemiarodajne.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Żelazo to pierwiastek, którego poziom we krwi podnosi się i spada stosunkowo szybko, dlatego w diagnostyce anemii ocena samego poziomu żelaza to za mało. Niewykluczone, że krótko przed badaniem syn spożywał posiłki obfitujące w ten pierwiastek bądź też taka jest cała jego dieta. Jeżeli pediatra nie widzi powodu do pogłębienia diagnostyki, to warto spróbować ograniczyć podaż żelaza w diecie. Proszę szczególnie zwrócić uwagę na częstotliwość spożywania mięsa przez syna oraz jaj, bo to one mogą powodować nadmiar żelaza w organizmie.

W tym artykule odnajdzie Pani listę obfitujących w żelazo produktów, powinno to być dla Pani wskazówką: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo.

Jeżeli mimo wszystko poziom żelaza będzie wysoki, może to oznaczać nadmierne wchłanianie tego pierwiastka z przewodu pokarmowego. Przyczyną może być niedokrwistość megaloblastyczna, hemolityczna, aplastyczna czy syderoblastyczna. W takim przypadku wskazane byłyby konsultacje u hematologa.

Być może zainteresuje Pani ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty