Jak ocenić wynik badania kolana u 50-latka?

Dzień dobry, proszę o wytłumaczenie co oznacza wynik badania RTG: Proces zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego lewego ze zwężeniem szpar stawowych przedziału przyśrodkowego, bocznego oraz osteofitozy krawędzi stawowych kości piszczelowej i rzepki.Wyostrzenia wyniosłości m/kłykciowej. Kolano puchnie i boli. Mam wizytę dopiero za dwa tygodnie. Proszę również o sugestie co do leczenia takiego schorzenia.
MĘŻCZYZNA, 50 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

badanie RTG jest specjalistyczne, dlatego dokładna jego interpretacja powinna być przeprowadzona przez lekarza, w Pana przypadku przez ortopedę. Dlatego też warto udać się na zaplanowaną wizytę, aby uzyskać fachową poradę lekarską. Na podstawie otrzymanego opisu lekarz stwierdzi, jak dalej postępować oraz może zalecić też zastosowanie leczenia czy suplementacji. Objawy, które Pan opisuje, najpewniej wynikają ze zwyrodnień, które w obrębie stawu kolanowego się wytwarzają. Może być to zarówno opuchlizna, jak i ból, co jest wynikiem wzmożonego tarcia na skutek zmniejszania się ilości mazi stawowej.

Do decyzji lekarza trzeba zostawić sposoby leczenia, które będą najlepsze, najbardziej skuteczne, ale też bezpieczne. Metody leczenia mogą być farmakologiczne z włączeniem preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz suplementów kolagenu i glukozaminy. Należ wspomnieć też o rehabilitacji oraz metodach chirurgicznych, jeśli zajdzie taka konieczność. Zachęcamy zatem do jak najszybszego kontaktu ze specjalistą, aby włączyć odpowiednie działania. Do tego czasu można stosować leki w postaci maści czy tabletek, które będą działać przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Warto też postarać się o zmniejszenie obciążenia kolana. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-kolanie-zoltko-naturalnym-lekiem

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jak-odbudowac-chrzastke-stawowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.