Jak odzyskać starą wagę i miesiączkę?

Witam. Mam 14 lat i około 170 cm wzrostu. Ważę jakieś 47-48 kilo. Przez jakieś 3 miesiące jadłam trochę mniej i schudłam 9 kilo. Wiem, że to za mało. Niedługo miną 2 miesiące jak nie mam miesiączki, trochę obawiam się.. Mam pytanie, ile kalorii jeść dziennie, aby trochę przytyć i odzyskać miesiączkę?

Witam serdecznie,
Zatrzymanie menstruacji przy tak znacznej utracie wagi jest normalną reakcją organizmu. Przy Twoim wzroście prawidłowo powinnaś ważyć około 55-60kg. Organizm potrzebuje jednak czasu do odbudowania równowagi hormonalnej i nawet jeśli przytyjesz miesiączka może nie powrócić natychmiast. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Zapotrzebowanie kaloryczne wynosi u Ciebie około 2400-2500 kcal, więc wszystko co zjesz ponad to powinno sprawić że przytyjesz. Pozdrawiam.

Witam, nie sądzę, żeby schudnięte przez Ciebie 9kg to było mało. W tym momencie, wg siatek centylowych Twoja masa ciała jest w normie, a wg wskaźnika BMI, jest nawet trochę za niska. Jeżeli nie masz żadnych towarzyszących problemów zdrowotnych - prawdopodobnie zbyt niska masa ciała jest przyczyną braku miesiączki. Jeśli jeszcze nie byłaś na wizycie u ginekologa - zrób to i wykonaj wszystkie zalecone przez niego badania. Z szacunkowych obliczeń wynika, że jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, powinnaś jeść co najmniej 1600-1800 kcal żeby wyprowadzić się z tego stanu. Dokładniejsze wyliczenia i porady możesz uzyskać udając się osobiście do dietetyka.