Jak radzić sobie z konsekwencjami boreliozy?

Witam,

mam chorą na boreliozę mamę, jest to borelioza przewlekła, początkowo leczono ją na kręgozmyk i dyskopatie, później na sn, teraz na boreliozę. Ma spastyczność kończyn dolnych, uszkodzony pień mózgu i silną miażdżycę w odcinku szyjnym. Teraz doszły zwyrodnienia stawów i kłopoty z pamięcią. Obecnie nie bierze żadnych leków, po prostu nie przepisano jej, a wiem, że bardzo cierpi. W szpitalu zrobiono jej dwa razu nakłucia lędźwiowe i wynik będzie dopiero na koniec września. Czy jest szansa, że mama wróci do zdrowia, do takiej sprawności jak kiedyś, bo teraz z chodzeniem krucho, najlepiej o kulach, z pisaniem też cienko,bo nie może długopisu utrzymać. Jeszcze rok temu było ok. Co dalej, gdzie się udać, jak jej pomóc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W takim razie - rozumiem, że nie było jeszcze leczenia przeciwko boreliozie? Jeżeli po wynikach badań płynu mózgowo-rdzeniowego, zostanie potwierdzona borelioza, należy w porozumieniu z lekarzem chorób zakaźnych włączyć odpowiednie leczenie (antybiotykoterapia dożylna). Odpowiedź na leczenie zależy przede wszystkim od długości przebiegu choroby oraz od ilości zmian nieodwracalnych - część dolegliwości może się wycofać, jednak trudno mi przewidzieć, jak to będzie wyglądało dokładnie.

Ponadto bardzo istotnym elementem leczenia jest rehabilitacja - zwłaszcza ruchowa - powinna być kontynuowana, jeżeli to możliwe w warunkach szpitalnych, a następnie ambulatoryjnych.

Miażdżyca w tętnicach szyjnych jest to już odrębne zagadnienie - jeżeli zwężenia nie kwalifikują się do leczenia zabiegowego, powinno być wdrożone leczenie hipolemizujące i okresowa kontrola.

Zaburzenia pamięcią mogą być związane zarówno ze zmianami naczyniopochodnymi, jak i samą boreliozą. Ale w pierwszej kolejności, należy potwierdzić wynik płynu m-r by móc szybko wdrożyć ewentualne leczenie. W razie nasilonej spastyczności lekarz może przepisać lek miorelaksacyjny.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!