Jak radzić sobie z uderzeniami gorąca w nocy?

Witam , mam 57 lat. Od około miesiąca w nocy mam uderzenia gorąca, pocę się. W pokoju gdzie śpię mam 18 st, nie śpię pod grubą kołdrą, śpię bez piżamy. Kilka razy w nocy budzi mnie to, w ciągu dnia ostatnio jestem osłabiona. Może nie strasznie, ale dużo szybciej się męczę. Czy to objawy menopauzy? Myślałam, że mam już poza sobą. Miesiączkę ostatnią miałam w wieku 45 lat, uderzenia gorąca później przez parę lat. Chyba niemożliwe żeby wróciły i to tylko w nocy. Nie jestem osobą otyłą. Mam niedoczynność tarczycy, biorę euthyrox, jest wszystko w normie. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam, wiele wskazuje, że jest Pani już w okresie postmenopauzalnym, więc okres burzy hormonalnej i związanych z nią dolegliwości powinna mieć Pani za sobą. Oczywiście nocne uderzenia gorąca są charakterystyczne nie tylko dla menopauzy – mogą świadczyć o innych schorzeniach. Pierwszy możliwy powód to zaburzenia pracy hormonów tarczycy, ale ponieważ jest Pani pod opieką endokrynologa i bada się regularnie, a ostatnie wyniki nie budzą wątpliwości, to prawdopodobnie przyczyna uderzeń gorąca leży gdzie indziej. Niestety czasami takie dolegliwości świadczą o problemach z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi. Wówczas należy wziąć pod uwagę ryzyko stanu przedcukrzycowego lub zaburzenia nazywanego insulinoopornością. Warto zbadać poziom glukozy. Jeśli wszystko będzie w porządku, to należy przeanalizować zawartość własnej apteczki – niestety niektóre leki mogą powodować takie problemy (m.in. antydepresanty). I wreszcie najbardziej oczywista przyczyna, czyli stres, którego długotrwała i nasilona obecność w życiu niesie za sobą szereg przykrych, nierzadko bardzo poważnych dolegliwości. Więcej w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/uderzenia-goraca-nie-tylko-przy-menopauzie-sprawdz-kiedy-jeszcze-sie-pojawiaja. Uderzenia gorąca wynikające z zaburzeń gospodarki hormonalnej można łagodzić naturalnymi metodami, związanymi z ziołolecznictwem. Może Pani spróbować naparów oraz suplementów z wykorzystaniem takich ziół jak: pluskwica groniasta, niepokalanek pospolity, koniczyna łąkowa czy szałwia. Również niektóre produkty żywnościowe, dzięki zawartości fitoestrogenów, mogą wpływać pozytywnie w okresie menopauzalnym i postmenopauzalnym. Mam na myśli zwłaszcza soję i produkty jej pochodzenia (tofu czy tempeh), siemię lniane czy czosnek. W naszej infografice znajdzie Pani szczegóły dotyczące tych składników: https://portal.abczdrowie.pl/naturalne-sposoby-na-lagodzenie-objawow-menopauzy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.