Jak wygląda dieta przeciwzapalna?

Witam. Zalecono mi dietę przeciwzapalną. Czytałem, że głównym tłuszczem używanym w takiej diecie jest oliwa z oliwek. Ponoć ma właściwości przeciwzapalne. Chciałem jednak spytać, jak to możliwe, skoro zawiera aż 13x więcej kwasów Omega-6 niż Omega-3, a przecież Omega-6 działa prozapalnie. Czy powinienem więc stosować duże ilości oliwy?

Dzień dobry,

Jednym z najlepiej przebadanych modeli żywieniowych o charakterze przeciwzapalnym jest dieta śródziemnomorska, która obfituje w świeże różnokolorowe warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych, orzechy, ziarna, pestki, jogurty, sery, tłuste gatunki ryb morskich, chudy drób, oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia i pełnoziarniste produkty zbożowe. Rezultaty wielu dotychczasowych badań wykazały, iż odżywianie według wzorca diety śródziemnomorskiej wiąże się ze zmniejszeniem stężenia markerów zapalenia ogólnoustrojowego, takich jak CRP i IL-6, a także wzrostem adiponektyny, tj. hormonu o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwcukrzycowych i przeciwmiażdżycowych. Warto nadmienić o tym, że w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia występuje szeroka gama związków o szerokim spektrum właściwości biologicznych, m.in.: polifenole, karotenoidy (luteina, β-karoten, ksantofile), chlorofile, fitosterole, skwalen oraz witamina E. Ponadto obecnie dobrze wiadomo, iż nieprawdą jest, że z kwasów tłuszczowych omega-6 powstają tylko i wyłącznie związki o charakterze prozapalnym, lecz także związki o potencjale przeciwzapalnym, takie jak eikozanoidy, dokozanoidy i oktadekanoidy.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl