Jak wygląda postępowanie w przypadku cierpnących nóg i bólu w dolnej części kręgosłupa?

Proszę o pomoc. Moja mama strasznie narzeka na cierpnące ręce i ból w dolnej części kregoslupa. Wizytę u lekarza ma dopiero pod koniec czerwca. Proszę o radę co z tym zrobic. TECHNIKA BADANIA: badanie MR odc C kręgosłupa bez kontrastu , przekroje poprzeczne, strzałkowe, sek, T1 zal, T2 zal, STIR OPIS Spłycona lordoza Przestrzeń m/k C6/C7 z szerokopodstawnym uwypukleniem krążka m/k z lateralizacją lewoboczną do ok 1,5 mm, spłycona przednia rez. płynowa, szer a-p kanału kręgowego ok 9 mm,zwężone otwory m/k również przez osteofity z modelowaniem korzeni nerwowych bardziej lewego Przestrzeń m/k C5/C6 z szerokopodstawnym uwypukleniem krążka m/k do ok 1,4 mm z lateralizacją lewoboczną , spłycona przednia rez. płynowa, szer a-p kanału kręgowego ok 9,6 mm,zwężone otwory m/k również przez osteofity z uciskiem korzeni nerwowych Przestrzeń m/k C4/C5 z szerokopodstawnym uwypukleniem krążka m/k, spłycona przednia rez. płynowa, szer a-p kanału kręgowego ok 10.5 mm, zwężone otwory m/k z modelowaniem prawego korzenia nerwowego Na poziomie C3/C4 cechy niewielkiego uwypuklenia krążka m/k Pozostałe przestrzenie m/k bez cech uwypuklenia krążków m/k Rdzeń kręgowy i nić końcowa o prawidłowym sygnale Osteofity przednich krawędzi trzonów kręgów i tylno bocznych C3- C7 Wysokość trzonów kręgów i ich sygnał prawidłowe WNIOSKI: wielopoziomowe uwypuklenie krążków m/k z modelowaniem struktur nerwowych jak w opisie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uwypuklenie krążków na wielu poziomach, a także ucisk na nerwy jest źródłem dolegliwości Pani mamy, w tym dolegliwości neurologicznych – zaburzeń czucia. Źródłem jest przemieszczenie się dysków spomiędzy kręgów w kręgosłupie – a konkretnie ich wysunięcie się, co powoduje utratę stabilności kręgosłupa, a także pojawienie się kolejnych zaburzeń.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-szyjna-przyczyny-objawy-leczenie.

Zarówno dolegliwości bólowe, jak i objawy neurologiczne wymagają jak najszybszego skonsultowania się z lekarzem – poprawa stanu pacjenta możliwa jest tylko po szybkim wdrożeniu leczenia. Pomocne mogą być leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także odpowiednio dobrana fizjoterapia. Niestety bez tego ból nie ustąpi, a co więcej choroba może postępować.

Więcej informacji na temat leczenia bólu kręgosłupa, a także ćwiczeń, które przywracają sprawność w chorobach kręgosłupa w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/rozciaganie-kregoslupa oraz https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.