Jak zmniejszyć te męty w oku?

Mam problem z metami ciała szklistego, mam wrażenie że z każdym rokiem zwiększa się dyskomfort podczas letnich dni kiedy słońce jest bardzo mocne. Wszystkie się poruszają, są to długie robaczki ale czasem tez mniejsze punkty. Patrząc na białą oświetlona powierzchnię widzę ich dużo, podczas pracy przy komputerze jeden lub dwa większe. Jest jakaś metoda na ich usunięcie, zmniejszenie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

męty ciała szklistego w większości przypadków nie wymagają leczenia. Mimo, że przeszkadzają i bywają uciążliwe to często wystarczy przewrócić oczami kilka razy w górę, w dół oraz na boki, aby pozbyć się dyskomfortu z nimi związanego.

Zdarza się jednak, że męty w oku są duże, liczne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wówczas – po konsultacji z lekarzem - można rozważyć jedną z metod leczenia.

Najbardziej popularne sposoby na pozbycie się mętów w oku to stosowanie kropli do oczu zawierających jodek potasu, jonofereza, witrektomia (leczenie chirurgiczne) oraz witreoliza (leczenie laserowe). Należy być jednak świadomym, że dwa ostatnie sposoby stosowane są głównie w poważnych przypadków, gdyż niosą ze sobą ryzyko powikłań, a niestety nie zawsze są skuteczne.

Przed podjęciem decyzji o podjęciu leczenia konieczna jest więc kwalifikacją u okulisty oraz wykonanie badań okulistycznych.

Pytania o męty w oku pojawiały się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pan pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mety-ciala-szklistego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mety-w-ciele-szklistym-sa-mozliwe-u-18-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krople-vitreolent-mozna-stosowac-bez-konsultacji-z-lekarzem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.