Jaka może być przyczyna tych tików u 20-latka?

Mam prawie 20 lat i mam tiki nerwowe (odruchy głową) w wieku około 10-12 lat przewróciłem się na lodzie i uderzyłem dosyć mocno tyłem głowy, ale nie straciłem przytomności i raczej nie miałem żadnych skutków. Czy te tiki mogą być przez to uderzenie gdy byłem jeszcze dzieckiem? Planuję zrobić badanie EEG, kiedyś miałem tomograf głowy i nic nie wyszło, pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 20 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Domyślam się, że tiki nerwowe, o których Pan pisze, mogą być mocno uciążliwe.

Istnieje taka możliwość, że uderzenie głową w dzieciństwie mogło wpłynąć na późniejsze występowanie tików, jednak zazwyczaj są one związane z innymi czynnikami neurologicznymi lub genetycznymi.

Wykonanie badania EEG, które Pan planuje, jest odpowiednim krokiem, pozwoli ono zbadać aktywność elektryczną mózgu i wykluczyć inne potencjalne przyczyny neurologiczne tików. Fakt, że tomografia głowy nie wykazała niepokojących zmian jest pozytywnym sygnałem, ale EEG może dostarczyć dodatkowych informacji.

Proponuję również konsultację z neurologiem, który może zaproponować dalsze kroki diagnostyczne oraz terapeutyczne tak, aby pomóc Panu lepiej zarządzać tikami. Psychoedukacja oraz techniki relaksacyjne również mogą okazać się pomocne w zarządzaniu tymi objawami.

Zapraszam też do lektury artykułów wymienionych niżej:

- https://portal.abczdrowie.pl/tiki-nerwowe-objawy-czynniki-lagodzace

- https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-tikowe

- https://portal.abczdrowie.pl/eeg

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.