Jakie inne metody antykoncepcji i regulacji menstruacji o porównywalnej skuteczności mogę rozważyć zamiast tabletek?

Mam 22 lata, miesiączkuję obficie, boleśnie i bardzo nieregularnie. Lekarz polecił mi stosowanie antykoncepcji doustnej i rozważam tę możliwość, jednak boję się jej ze względu na to, że w związku z jej stosowaniem u mojej mamy wystąpiła zakrzepica (mama miała wówczas 38 lat, boryka się z nawrotami choroby od 5). Czy powinnam zastosować się do rady lekarza? Jakie inne metody antykoncepcji i regulacji menstruacji o porównywalnej skuteczności mogę rozważyć zamiast tabletek?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli Pani mama miała zakrzepicę w związku ze stosowaniem antykoncepcji, zanim zdecyduje się Pani na rozpoczęcie przyjmowania tabletek, powinna mieć Pani wykonane dodatkowe badania układu krzepnięcia. Jeśli wyniki będą prawidłowe, warto rozważyć włączenie antykoncepcji hormonalnej. Jeśli się Pani na to zdecyduje, oczywiście będzie Pani wymagała regularnej kontroli.