Jakie powinno być postępowanie przy kleszczu?

Witam, Mieszkam z 4 psami w domu. Przytulałam się dzisiaj do nich. Wieczorem wyjęłam z szyji kleszcza. Jednak właściciela psa powiedziała że to niemożliwe ponieważ psy dostają leki na nie. Zrobiłam zdjęcia tego co miałam przed i po. Nie wiem co to jest. Myślałam że larwa kleszcza ale teraz nie mam pojęcia. Właścicielka powiedziała że mógł być to wągier ale wągier przypominający kleszcza? To coś nie miało nóżek ani nic. Natomiast jak wyciągnęłam to było bardzo twarde. Chciałam to rozgnieść żeby zobaczyć ile krwi wyssał, bo myślałam, że to kleszcz. Ale było to strasznie twarde. Potem myślałam, że może coś mi się przykleiło ale jak wyciągnęłam to mam lekka gulkę tak jakby po ugryzieniu. Mogę wysłać zdjęcia mailem czy coś. Bo nie wiem czy tu można zdjęcia wstawiać a nie widzę takiej opcji. Pozdrawiam.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Badania krwi - cholesterol

Cholesterol jest niezbędny w organizmie człowieka. Występują jego dwie odmiany ? dobra i zła. Sprawdź normy dotyczące wyników badań obydwu odmian cholesterolu, a także czym grozi jego nadmiar i niedomiar.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

istnieje prawdopodobieństwo, że pies miał przyczepionego do siebie kleszcza, nawet pomimo stosowania leków przeciwko tym pasożytom. Środek ten pozwala na na przyczepienie się kleszcza do skóry, insekt następnie zasysa odrobinę krwi z preparatem przeciwpasożytniczym krążącym w układzie krwionośnym i umiera po kilkunastu, kilkudziesięciu godzinach, nie powodując zakażenia zwierzęcia chorobami odkleszczowymi. Ważne jednak, by dokładnie dopilnować stałego podawania preparatu przeciw pasożytom zewnętrznym u psów i kotów. Nie ma jednak możliwości, aby otępiały lekiem kleszcz przyczepił się do Pani skóry, a nawet jeśliby się tak wydarzyło, to nie została Pani zainfekowana w tak krótkim czasie, ponieważ ten pajęczak potrzebuje około 24 godzin na zarażenie.

Miejsce na skórze, które przypomina ugryzienie, może być np. zakłute czymś ostrym, stąd ten wygląd.

W związku z tym zaleca się obserwację ranki, a w razie, gdyby pojawiał się gdziekolwiek na ciele rosnący rumień, należy udać się do lekarza.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uchronic-sie-przed-kleszczem

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-kleszcze

https://portal.abczdrowie.pl/kleszcz-po-pasozytowaniu-na-psie

https://portal.abczdrowie.pl/rumien-po-kleszczu

https://portal.abczdrowie.pl/ukaszenie-kleszcza-usuniecie-rumien-borelioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty