Jakie są szanse, że jednak zaszłam w ciążę?

Witam, Jestem po drugim poronieniu, zabieg miałam 6 dni temu ... mam cały czas plamienia. Dziś z partnerem się „ bawiliśmy” nie uprawialiśmy sexu ale niechcący usiadłam na jego spermie , strasznie się boje, szybko poszłam się umyć ale bez namysłu tylko Wsmarowalam to wszystko w siebie .. bardzo się boje ze mogę zająć w ciąże a wiem Ze nie powinnam , muszę najpierw porobić wszystkie badania .. moje pytanie, jakie są Szanse ze mogę zająć w ciąże ? Czy powinnam wziąć tabletkę 72h po ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zapłodnienie w takim wypadku wydaje się niemożliwe – przede wszystkim tego typu kontakt ze spermą nie jest naznaczony wysokim ryzykiem zapłodnienia, a ponadto jeżeli ma Pani za sobą poronienie, to jest mało prawdopodobne, by w tak krótkim czasie poziom beta hCG spadł i pojawiła się owulacja.

To oznacza, że nie ma Pani powodu do obaw o ciążę. Natomiast proszę pamiętać, że po łyżeczkowaniu może być podwyższone ryzyko wystąpienia infekcji, dlatego też warto zachować daleko posuniętą ostrożność – nie tylko przez unikanie seksu pochwowego, ale też innych zbliżeń intymnych, w wyniku których może dojść do zakażenia, a w konsekwencji – nawet do zapalenia przydatków.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/wplyw-wspolzycia-na-zapalenia-pochwy.

Proszę pamiętać, że łyżeczkowanie to zabieg inwazyjny, a macica potrzebuje czasu na regenerację i gojenie. Na pewno ze wszelkimi formami współżycia warto się wstrzymać do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych, krwawienia, plamień czy upławów. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zabieg-lyzeczkowania-a-wspolzycie-ile-trzeba-czekac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.