Jakie zagrożenie stwarza niestosowanie dłuższych przerw podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej?

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne od dłuższego czasu (3,5 roku) i nigdy nie robiłam dłuższych przerw niż te zalecane w ulotkach. Od jednego ginekologa słyszałam, że wskazane jest zrobienie co jakiś czas dłuższej przerwy w przyjmowaniu tabletek, inny nic na ten temat nie wspominał. W związku z tym mam kilka pytań: Czy powinno się stosować takie przerwy? Jeśli tak, to z jakich powodów są one wskazane i jakie zagrożenia stwarza brak dłuższej przerwy w przyjmowaniu antykoncepcji doustnej? Jak często i na jak długo powinno się zaprzestać przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Obecnie panuje pogląd, że robienie przerw (dłuższych niż standardowe, 7-dniowe, pomiędzy kolejnymi opakowaniami) w stosowaniu współczesnych tabletek antykoncepcyjnych nie jest konieczne. Wyjątek stanowi sytuacja, w której badania kontrolne- przede wszystkim próby wątrobowe - dają wynik odbiegający od normy, oraz taka, gdy występują uciążliwe działania niepożądane. Należy sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że wieloletnie stosowanie tabletek bez robienia przerw (np. 5-7 lat) wiąże się czasem z utrudnionym powrotem płodności. Cykle mogą być nieregularne przez pół roku lub dłużej, w tym czasie może nie występować owulacja. Potem gospodarka hormonalna powinna wrócić do normy.

Pozdrawiam serdecznie!