Jestem mężczyzną - dlaczego mam duże piersi?

Witam tu znów Nero999, dziękuje za rady. Zacząłem się do nich stosować, chciałbym również napisać, że mam dość duże piersi, nie wiem dlaczego czy może mieć to związek z hormonami ? Jakie ćwiczenia wykonywać aby pozbyć się tego i czy piersi mogą wrócić do normy ? Mam 13 lat 1,72 cm wzrostu i ważę 72 kg. Bardzo proszę o pomoc chce wyglądać chudo, nie wstydzić się zdjąć koszulki, wiem też , że osoby grube są wyzwane i poniżane ale nie spotkałem się z tym jeszcze...

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Patologiczne powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzny nazywamy ginekomastią. Dochodzi do niej na skutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Wśród przyczyn znajdują się głównie zaburzenia hormonalne (na przykład przejściowa ginekomastia towarzysząca dojrzewaniu, nadczynność tarczycy), otyłość, działanie leków czy czynniki dziedziczne. Powiększenie piersi nie zawsze oznacza jednak ginekomastię.

Może być na przykład wynikiem nagromadzenia akurat w tej okolicy tkanki tłuszczowej. Problem powinien zatem się zmniejszyć wraz z redukcją masy ciała. Powinieneś jednak skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który będzie miał możliwość Cię zbadać oraz ocenić czy powiększenie Twoich piersi związane jest z ginakomastią czy jest po prostu wynikiem nadwagi.