Kolonoskopia a badanie histopatologiczne

W czasie kolonoskopii znaleziono dwie zmiany,z ktorych pobrano wycinki. Wyniki badania histopatologicznego-gruczolaki zabkowane. Wykonano zabieg mukozektomia i usunieto zmany,ktore przekazano do badania histopatologicznego. Dlaczego histopatologia jest powtarzana? Czy drugie badanie wycietych zmian moze dac inny wynik niz zbadane wczesniej wycinki?

Wycinki to małe, zwykle 1 mm fragmenty pobierane z większych zmian w jelicie. Podczas mukozektomii wycinane są zmiany w całości, może tak być że zmiana ma niejednorodną budowę i wtedy rozpoznanie ostateczne może być inne niż rozpoznanie z pierwszej biopsji.