Interpretacja opisu badania patomorfologicznego wycinków jelita

Opis badania patomorfologicznego - wycinki pobrane w trakcie kolonoskopii: 1. Wycinek1 cm, miejsce - błona śluzowa wstępnicy, rozpoznanie: Fragmenta polypi hyperplastici intensini crassi. Ocena radykalności zabiegu niemożliwa. 2. Wycinek 0,4cm, miejsce: błona śluzowa zagięcia wątrobowego, rozpoznanie - polypus hyperplasticus intensini crassi. Excisio completa. 3. Wycinek, 5 fragmentów, błona śluzowa esicy, rozpoznanie: fragmenty gruczolaka cewkowego z dysplazją nabłonka gruczołowego dużego stopnia oraz fragmenty ziarniny zapalnej z owrzodzenia. W jednym wycinku w ziarninie zapalnej i włóknistym podścielisku obecne skupiska śluzu pozakomórkowego. Badany materiał może okazać się niemiarodajny dla oceny całości zmiany. W wyniku z kolonoskopii trzecia zmiana została opisana jako makroskopowo wskazuje na Ca, pierwsza - jako nietypowa. Wiek 51, mężczyzna. Co mówią wyniki?

1. Wycinek1 cm, miejsce - błona śluzowa wstępnicy, rozpoznanie: Fragmenta polypi hyperplastici intensini crassi. Ocena radykalności zabiegu niemożliwa. makroskopowo nietypowa
- oznacza:
Fragmenty polipa przerostowego jelita grubego. To polip łagodny, bez cech nowotworu. Zazwyczaj powstaje na podłożu przewlekłego stanu zapalnego. Niestety materiał wysłany do badania histopatologicznego nie wykazuje cech kompletnego (nie całego) wycięcia polipa.
2. Wycinek 0,4cm, miejsce: błona śluzowa zagięcia wątrobowego, rozpoznanie - polypus hyperplasticus intensini crassi. Excisio completa.
- oznacza:
Polip przerostowy jelita grubego. Materiał wysłany do badania histopatologicznego wykazuje cechy kompletnego (w całości) wycięcia polipa. Zakończenie leczenia.
3. Wycinek, 5 fragmentów, błona śluzowa esicy, rozpoznanie: fragmenty gruczolaka cewkowego z dysplazją nabłonka gruczołowego dużego stopnia oraz fragmenty ziarniny zapalnej z owrzodzenia. W jednym wycinku w ziarninie zapalnej i włóknistym podścielisku obecne skupiska śluzu pozakomórkowego. Badany materiał może okazać się niemiarodajny dla oceny całości zmiany. Makroskopowo wskazuje na Ca.
- oznacza, że materiał został pobrany z gruczolaka cewkowego z dużą dysplazją (zaburzeniem różnicowania się komórek) w odczynie zapalnym wokół gruczolaka. Gruczolak jest łagodnym nowotworem jednak w przypadku dużej jego dysplazji może w nim znajdować się rak czyli nowotwór złośliwy, a z tego co wynika z opisu histopatologicznego zmiana nie została całkowicie usunięta (materiał jest niemiarodajny). W takim wypadku wymagane jest ponowne wykonanie kolonoskopii i pobranie nowych, miarodajnych wycinków do badania histopatologicznego, gdyż zmiana w esicy budzi duże podejrzenie, że jest rakiem.